Witam serdecznie wszystkich internetowych wędrowców na moim pierwszym blogu i zapraszam do jego lektury.

Flashback: The Quest For Identity (Amiga, PC-DOS, SNES, SEGA Genesis i inne platformy).

"Flash Back" to również jak Ruff "n" Tumble" gra z mojego dzieciństwa dlatego nie mogłem sobie odmówić tego żeby o niej coś nie skrobnąć. Gra nie jest zwyczajną platformówką w której skaczemy z jednej platformy na drugą w poszukiwaniu diamentów, pieniążków czy innego rodzajów bonusów. Posiada dosyć mocno rozbudowaną fabułę jak na grę platformową i dlatego mogę śmiało o niej powiedzieć że jest także w pewnym sensie grą przygodowa z dużą ilością elementów zręcznościowych.
Akcja produkcji rozgrywa się w dalekiej przyszłości a dokładnie w roku 2142 kiedy ludzkość opanowała dalekie rejony kosmosu a Ziemia stała się przeludniona, zniszczona i skażona dlatego koloniści  zaczeli osiedlać się na innych planetach. Opowiada ona historię Conrada B. Harta będącego agentem Biura Śledczego Galaxia, który podczas jednego ze swoich dochodzeń odkrywa spisek mający na celu zniszczenie ziemi przez obcą i wrogo nastawioną rasę o nazwie Morph. Przedstawiciele tej rasy zdołali przeniknąć na najwyższe szczeble władzy przybierając ludzką postać.
Kiedy Conrad to odkrywa powiadamia władzę i wtedy zostaje poddany operacji wyczyszczenia pamięci. Jednak zdołał zabezpieczyć się przed tą ewentualnością robiąc kopie swojej pamięci, którą przesłał swojemu przyjacielowi Ianowi. Podczas próby ucieczki skuterem fotonowym zostaje zestrzelony nad dżunglą. Kiedy budzi się okazuje się, że stracił pamięć. Znajduje jednak swój hologram na którym zapisane są jego wspomnienia. W tym momencie kontrolę nad Conradem przejmuje gracz i zaczyna się właściwa rozgrywka. Dzięki hologramowi dowiadujemy się z kim mamy spotkać się w Waszyngtonie. Tam nasz przyjaciel Ian kieruje nas do fałszerza Jacka dzięki któremu zdobywamy bilet na Ziemię w morderczym show "Death Tower Show". Kiedy przybywamy na Ziemię wygląda ona całkiem inaczej niż na zdjęciach, hologramach czy starych filmach. Jest całkiem zniszczona przez cywilizację i opanowana przez szabrowników. Jednak pech nie opuszcza naszego bohatera  i tu. Wkrótce zostaje zdemaskowany a następnie przetransportowany na planetę obcych (Żelków). Czy uda mu się ocalić własną skórę i Ziemię przed niechybną zagładą ? O tym możecie się tylko i wyłącznie przekonać sami grając w ten wspaniały hit sprzed wielu lat !


Amiga Intro 


PC-DOS Intro


PC-CD INTRO


Zadaniem gracza jest kierowanie głównym bohaterem, który jak wcześniej wspomniałem ma na celu ocalenie ludzkości przed obca rasą posiadająca umiejętność  przybierania dowolnej formy organicznej w tym ludzkiej. Akcja toczy się w kilku całkiem odmiennych od siebie lokacjach znajdujących się w rożnych zakątkach futurystycznego świata. Przechodząc poszczególne levele wykonujemy rożnego rodzaju zadania zlecone przez postacie które spotykamy w grze. Walczymy z napotkanymi przeciwnikami takimi, jak: kosmici (Żelki), z funkcjonariuszami Sił Policji, Krajowcami, robotami itp. Flash Back jest  klasyczną side-scrollową zręcznościówką w której akcje obserwujemy z boku ekranu i dużą część rozgrywki przyjdzie nam biegać po kolejnych planszach, wdrapywać się czy skakać przy użyciu specjalnej kombinacji klawiszy na wyższe poziomy i tak jak wcześniej wspomniałem wykonywać zadania oraz walczyć z przeciwnikami. Mamy także  liczne elementy przygodowe w których to kolekcjonujemy znalezione podczas gry przedmioty i nierzadko dzięki nim będziemy musieli rozwiązywać wszelkiego rodzaju łamigłówki czy zagadki oraz będziemy prowadzić rozmowy z napotkanymi postaciami dzięki. którym będziemy odkrywać spisek na najwyższych szczeblach władzy. Musimy także pamiętać o ładowaniu baterii do naszej kamizelki kuloodpornej w specjalnie do tego celu przeznaczonych automatach szczególnie kiedy czeka nas starcie z przeciwnikiem.

 W grze panowie z Delphine Software umieścili ponad kilkadziesiąt animacji i wiele ciekawych utworów muzycznych oraz sampli, które będą nam umilać rozgrywkę i towarzyszyć w wielu momentach tej pasjonującej przygody. Również oprawa graficzna stoi na najwyższym poziomie i potrafi sugestywnie oddać realia tamtego czasu i miejsc w których przyjdzie nam walczyć czy wykonywać trudne zadania.Sterowanie Conradem jest bardzo rozbudowane i daje wiele możliwości ruchowych podczas gry. Możemy wykonywać różnego rodzaju skoki w tym z rozbiegu, skradać się, kucać, czy rzucać przedmiotami aby odwrócić uwagę przeciwników. Bohater dysponuje bronią palna (pistoletem), który możemy wyciągać bądź chować w zależności od zaistniałej sytuacji. W grze w zależności od platformy sprzętowej możemy używać klawiatury bądź joysticka. Ja na przykład podczas grania na Amidze używałem jednocześnie joysticka i klawiatury do wyciągania i chowania broni.
Warto również wspomnieć, że gra ze względu na podobną mechanikę rozgrywki była błędnie przez środowisko graczy określana jako kontynuacja  świetnego hitu pod tytułem Another World.Gorąco polecam.

5 komentarzy:

 1. z kronikarskiego obowiązku dodam jedynie, że gra doczekała się świetnej kontynuacji "Fade to Black", która była pierwszą grą z widokiem z perspektywy trzeciej osoby.

  artek

  OdpowiedzUsuń
 2. opisywany tytul absolutna klasyka, Fade to Black to rowniez swietna rzecz chociaz w moim odczuciu grafika mocno sie juz zestarzala, paradoksalnie w przeciwnie do starszego Flashbacka, dodam tylko ze powstaly jeszcze dwie gry nawiazujace do tej "tematyki":

  Hunter Hunted (postac glownego bohatera)
  http://www.gamespot.com/pc/action/hunterhunted/

  Bermuda Syndrome (mechanika rozgrywki)
  http://www.mobygames.com/game/bermuda-syndrome

  OdpowiedzUsuń
 3. Fade to Black nawet mam gdzieś na dysku i z raz odpaliłem, ale jak dobrze pamietam jakoś sterowanie mi nie podeszło.
  O tych dwóch grach co piszesz Grinderze nie słyszałem ale zapoznam się z nimi chętnie:)

  W sumie w wersji na CD te wstawki kiedy np. coś podniesiemy itp.,w grze trochę dziwnie wyglądają. Z jednej strony mamy stara grafikę 2D (w wersji na Amigę jest moim zdaniem trochę lepsza niż na PC) z drugiej nowoczesne filmiki.
  Widocznie wersja CD powstała o kilka lat później. Dla mnie intro w wersji dyskietkowej jest bardziej klimatyczne i pasuje bardziej do tematyki gry.

  OdpowiedzUsuń
 4. warto jednak przebrnąć przez dość skomplikowane sterowanie, dla świetnej fabuły i tego klimatu uniwersum Flashbacka.

  artek

  OdpowiedzUsuń
 5. @artek
  Fakt jeszcze kiedyś spróbuje, jednak mam natłok produkcji w które chciałbym zagrać a czasu o wielu mniej:)

  OdpowiedzUsuń